Kako se lahko rezervira neka izbrana ponudba?
Ko najdete ustrezno ponudbo, je najbolje, da se izpolni obrazec za naročilo, kar za vas še ne ustvarja nobenih obveznosti, na vpisan e-mail naslov pa boste prejeli informativno ponudbo .
Na podlagi te je priporočljivo, da nas kontaktirate telefonsko. V kolikor je vse OK in vam ponudba še vedno ustreza, je potrebno izvršiti plačilo ter v čim krajšem času poslati potrdilo o plačilu na e-mail ( info@odklop.com ) ali na faks (04 502 1818). Ko to prejmemo se izvede fiksna rezervacija.
Rezervacije v pravem pomenu besede v večini primerov žal niso mogoče. Drugačen pa je sistem pri rednih letalskih kartah.
Kako se realizira nakup REDNIH LETALSKIH kart?
Postopek je v začetku isti kot pri vseh ponudbah. Najugodnejso varianto si lahko priklikate prek povezave http://www.odklop.com/index.php?st=avio . Splača se preverit čim vec kombinacij z datumi odhoda in vrnitve ter z različnimi odhodnimi letališči.V kolikor si boste vzeli nekaj časa si lahko najdete najnižjo tarifo, še posebej če ste lahko fleksibilni z datumi odhoda in vrnitve. Pri rednih letalskih kartah pa velja pravilo, da preje, ko si rezervirate let, cenejši so, saj na koncu ostanejo le še najvišje tarife .
Ko prejmete informativno ponudbo, je nujno, da nas čimpreje kontaktirate telefonsko , da vnesemo rezervacijo, ta drži do 18h na dan ko je vnešena. Če do takrat prejmemo potrdilo o plačilu na e-mail ali na fax, se karta fiksira, sicer se rezervacija avtomatsko s strani avio-prevoznika stornira. Ker se cene in tarife spreminjajo dnevno, tako tudi ne moremo več garantirati, da bo cena naslednji dan nespremenjena.
Kakšni so načini plačila?
Na podlagi informativne ponudbe, v kateri so navedeni vsi potrebni podatki za izvedbo plačila se, nakaže naveden znesek na naš TRR . To lahko storite na podlagi splošne položnice pri vsaki banki, pošti, prek internetnega bančništva (lahko tudi s plačinim nalogom), prek teledoma...
Se pravi plačilo je gotovinsko , plačila s plačilnimi in kreditnimi karticami ali s čeki niso mogoča.
V kolikor gre za bolj oddaljen datum odhoda, je za rezervacijo potrebno 40% predplačilo , v vsakem primeru pa mora biti aranžma najkasneje 15. dan pred odhodom vplačan v celoti . Pri rednih letalskih kartah pa mora biti v vsakem primeru 100% predplačilo .
Po poravljenem plačilu je potrebno tudi čimpreje posredovati potrdilo o plačilu na naš faks ali na e-mail, sicer se rezervacija naredi šele ko so vidna sredstva na našem računu (v kolikor ponudba še drži).
Če se v vmesnem času ponudba spremeni (poidejo prosta mesta, je umaknjena akcija) vas o tem pred potrditvijo obvestimo, potem pa se vplačani znesek vrne ali pa se po želji izbere alternativna ponudba.
Kaj prinese izpolnitev obrazca za naročilo?
Izpolnitev obrazca za naročilo vas v ničemer ne obvezuje, prjemete pa referenčno številko in informativno ponudbo, na podlagi katere vam naši referenti lahko preverijo prostost izbranih kapacitet, preverjio cene za otroke, možnosti dodatnih ležišč in druge informacije v zvezi s konkretno ponudbo.
Kako vem, da je nekaj, kar gledam na spletu prosto?
V kolikor gre za ponudbe z odhodom iz tujine , načelno velja, da je, v kolikor vam odpre obrazec za naročilo, v tistem trenutku izbrana ponudba še prosta.
Ponudbe z odhodom iz Ljubljane pa se v sistem še vedno vnaša ročno in je neprestana ažuriranost praktično nemogoča, tako, da je nujno, da za izbrano ponudbo izpolnite obrazec za naročilo, potem pa nas na podlagi referenčne številke, ki jo prejemete telefonsko kontaktirate.
Kakšne so cene za otroke in kako jih preverim?
Cene za otroke je potrebno preverjati pri vsaki ponudbi posebej. Načeloma velja da dojenček od 0-2 let ne plača ničesar, otrok od 2-12 let pa je deležen popusta (popusti se gibljejo od 60-10% cene aranžmaja). Lahko so postavljene tudi drugačne starostne omejitve.Ker pa je v ponudbi veliko različnih organizatorjev potovanj, ki imajo vsak svoje različne pogoje, pa je potrebno vsako ponudbo preverjati posamično. Tako da je priporočljivo da se izpolni obrazec za naročilo in v rubriki »imena in priimki« potnikov vpišete tudi rojstne datume, potem pa nas na podlagi referenčne številke kontaktirate telefonsko ali po e-mailu .
Ali so v ceno vključene letališke pristojbine?
Ko pridete do končne izbire in se vam odpre obrazec za naročilo, je v rubriki »cena na osebo« vedno navedena celotna cena , se pravi že z vključenimi stroški za letališke in ponekod-kjer so-varnostne pristojbine.
Kako je s parkiranjem na odhodnih letališčih?
Načeloma strošek parkiranja ni vključen v ceno.
Prtljaga - kako spakirati ?
Priporočam večji kovček / torbo / nahrbtnik in manjši nahrbtnik, ki ga imate lahko vedno pri sebi. V kovčku ne hranite nobenih vrednih stvari, le-te imejte vedno pri sebi, v torbici okoli vratu ali pasu. Za polet imejte v nahrbtniku (ročna prtljaga) toaletne potrebščine, toplejši pulover za na letalo in obleko za prihod destinacijo potovanja (na letalu se lahko preoblečete), priporočamo tudi rezervna oblačila za en dan za primer izgube ali zamude prtljage.
Prtljago obvezno opremite z listkom, kjer so napisani vaši podatki. Na listek napišite naslov prvega hotela v ciljni destinaciji, ob povratku domov pa domači naslov.
Prtljaga se v primeru povezanih letov ponavadi čekira do končne destinacije, razen če imate drugačne želje, ali če imate med potjo postanek, daljši od 24 ur, o tem se natačno pozanimajte ob čekiranju.
Ponavadi ima lahko vsak potnik s seboj kovček do 20kg, v kolikor 2 potnika pakirata skupaj pa kljuv vsemu ne smeta imeti 1 kovčka za 40kg, ampak ponavadi le največ 32kg!
Na letališču
Priporočamo, da pridete na letališče vsaj dve uri pred odhodom letala. Ob prihodu na letališče vozovnico in potni list/osebno izkaznico predložite na okencu “check in”. Tu oddate prtljago in dobite “boarding pass”, kjer je napisana ura, ko se začne vkrcavanje na letalo, številka vrat, kjer se morate ob navedenem času zglasiti in številka sedeža. Na okencu check in lahko tudi zahtevate točno določeni sedež (ob prehodu, ob oknu), če pa boste sedež dobili, je odvisno od razpoložljivosti. Če želite točno določeni sedež priporočamo, da se čekirate na letalo prej. Ob check in-u dobite tudi listke za prtljago, ki jih nalepijo na letalsko vozovnico. Teh listkov ne smete izgubiti, ob eventuelni izgubi prtljage jih nujno potrebujete.Ko ste se čekirali, imate do boardinga ali vkrcavanja prost čas. Ob prehodu carine se boste nahajali v brezcarinskem območju, kjer so ponavadi številne trgovine. Pazite na čas boardinga, označen na vašem boarding passu! Malo pred navedenim časom se zglasite pri ustreznih vratih.
Prestopanje
Že na prvem odhodnem letališču preverite, če ste čekirani do končne destinacije, ali se morate v kraju prestopanja še enkrat čekirati. Na novem boarding passu boste imeli označena uro in vrata, kjer se morate zglasiti. Evropska letališča so velika in dobro opremljena. Tekoči poleti, vrata in terminali so odlično označeni s tablami in monitorji. Če boste imeli pri prestopanju težave, se obrnite na prvo zemeljsko stevardeso.
KAJ STORITI V PRIMERU, ČE ZARADI LASTNE KRIVDE ZAMUDITE LETALO
V tem primeru vam letalska družba ni dolžna kriti nikakršnih stroškov. Če je krivda za zamudo izključno na vaši strani, letalsko družbo lahko prosite za pomoč, vendar vam niso dolžni pomagati.
KAJ STORITI, ČE PRIDE DO ZAMUDE LETALA ZARADI ZAMUD GARANTIRANIH LETOV (skupna rezervacija vseh letov) ?
Če letite npr. Ljubljana – Frankfurt in Frankfurt – Mavricius (ena skupna rezervacija) in ima letalo iz Ljubljane v Frankfurt zamudo, zaradi katere ste zamudili polet na Mavricius, je krivda izključno na strani letalske družbe. Le-ta je dolžna poskrbeti za čim prejšen nadomestni polet v ciljno destinacijo. Če morate na letališču čakati dlje časa, so vam dolžni izročiti voucherje za pijačo in hrano. Če se vam zdi znesek, ki vam ga namenijo premajhen, se poskušajte domeniti za večji znesek.
Če pride do daljših zamud, so vam dolžni kriti stroške hotela in prevozov. Tudi to se morate domeniti sami na licu mesta. Če boste imeli zaradi zamud letal kakršne koli dodatne stroške, NUJNO hranite vse račune, kopije katerih predložite k zahtevku za povračilo, ki ga naslovite neposredno na prevoznika. Najbolje je, da se takoj na kraju pri predsatvniku prevoznika pozanimate za ustrezen kontaktni naslov.
MED POLETOM
Med poletom pijte čim več tekočine, da ne boste dehidrirani. Ne pijte alkohola, ne veliko kave. Ne jejte veliko!
- imejte čimbolj ohlapno oblačila, priporočamo pulover, ker je na letalu pogosto hladno;
- imejte s seboj kakšno prijetno branje (revije, itd.);
- na letalu se preobujte v copate ali se sezujte
- med poletom se večkrat sprehodite po letalu;
- priporočamo tudi kremo za roke in obraz ter vazelin, saj vam lahko suh letalski zrak izsuši kožo.
- med poletom naravnajte uro na čas v ciljni destinaciji;
Med poletom boste dobili v izpolnitev morebitne carinske obrazce dežele, v katero potujete.
PRISTANEK
Po pristanku preverite, na kateri trak bo prišla prtljaga vašega letala (vedeti morate številko leta, ki je označena na vozovnici). S prtljago se nato napotite skozi carino.
V primeru, da pride do izgube prtljage, izgubo prijavite na okencu za "LOST BAGGAGE CLAIMS" blizu karusela, kjer se dviga prtljaga. Tam samo poveste, da se je eden ali več kosov prtljage izgubil. V izpolnitev dobite obrazec, kopijo zadržite. Zadeve bo naprej urejala letalska družba. Če prtljage ne dobite vrnjene v dogovorjenem času, vam je dolžna letalska družba takoj povrniti vsaj del stroškov za nakup novih oblačil in potrebščin.
Opozoriti vas želimo, da je med samim poletom za vas v celoti odgovorna letalska družba. Po naših izkušnjah se družbe poskušajo izogniti odgovornosti in dodatnim stroškom, zato vas večinoma same ne bodo opozarjale, da so vam dolžne kriti stroške za hrano, pijačo, izgubo prtljage ali prevoze med letališči. S temi navodili vas želimo seznaniti z vašimi pravicami in vam svetujemo, da ob eventuelnih nevšečnostih zahtevate storitve, ki vam pripadajo. Po povratku domov se stvari veliko težje urejajo.
|