last minute last minute
TwitterFacebookpočitnicelastminute hrvaška
last minute

Sejšeli | Tenerife | Tajska | Bali | Egipt | Barbados | Kanarski otoki | Oman | Phuket | Fuerteventura | Hurgada | Albumi | Pogosta vprašanja

21.11.


Enostavno iskanje

 
išci
kam hotel
kategorija
storitev
odraslih
otroci
od do
trajanje
tip sobe
iz

Podatki o destinaciji

 
Vremenski podatki
Za popotnike (SLO)
Za popotnike (ANG)
Foto album
Rezervacija hotelov
Last minute ponudbe
Colombo - redne avio
Šrilanka - kombinacije
Šri Lanka - slike
Šri Lanka - zemljevid

Šri Lanka - Ceylon

Šri Lanka je otok v Indijskem oceanu jugovzhodno od Indije. Oblikovana je kot nekakšna solza. Z Indijo je skorajda povezana z majhnimi sipinami in otočki, imenovanimi Adamov most. Na južnem in centralnem predelu dežele je gorat svet z najvišjim vrhom Pidurutalagala na 2.524 metrih. Bolj znan in spektakularen pa je Adamov vrh s svojim 2.224 metri. Ob obalah in na severu je ravninski in bolj suh predel. Dve večji ravnini sta center plantaž čaja, ki ga gojijo v komercialne namene in to sta Nuwara Eliya in planote Horton.


Bentota

Obalno mesto Bentota je oddaljeno od Colomba 65km. Bentota je znana po starodavni umetnosti zdravljenja imenovani Ayurveda.


Hikkaduwa

Hikkaduwa je prvo območje, ki se je razvijalo za potrebe turizma in je še danes med najbolj priljubljenimi letovišči na Šrilanki. Ponaša se s koralami in subtropskimi ribami. Koralni greben, ki teče vzporedno z obalo in se nahaja le nekaj metrov pod vodno gladino, je možno raziskovati z masko in plavutkami ali pa si njegove čare ogledati iz čolna s steklenim dnom. Na tem območju je tudi veliko ladijskih razbitin, ki so prava poslastica za potapljače.


Koggala

Koggala ima eno izmed najdaljših peščenih plaž na Šri Lanki. Od Colomba je mestece oddaljeno ca 139km.


Negombo

Negombo je tipično ribiško mestece, komaj 6 kilometrov oddaljeno od mednarodnega letališča, ki ga krasi slikovita, dih jemajoča obala. V zalivu je vedno čas bogate žetve jastogov, rakov in kozic; zelo zanimive so tudi ribje dražbe, ki se pogosto odvijajo na plaži.


Vreme

Zemljevid z vremenom


Colombo

Mednarodno letališče - Oddaljenost od Colomba: 31 km Colombo je fascinantno mesto – ni le izjemno udobna mešanica Zahoda in Vzhoda, v njem se na neverjeten način prepletata tudi preteklost in sedanjost. Kolombo igra pomembno vlogo tudi kot trgovsko-komercialna prestolnica dežele.


Dambulla

Kot Sigiriya je tudi Dambulla orjaška skalna masa, ki stoji na samem, daleč od mestnega vrveža. Mnogo njenih jam je spremenjenih v skalne templje, ki so še vedno na ogled. Nekatere freske so stare preko 2.000 let, zelo zanimiva je tudi orjaška skulptura ležečega Bude, izklesana iz skale, ki meri 14 metrov v dolžino.


Galle

Galle je bilo starodavno pristanišče, ki je po nekaterih navedkih opisano celo v Bibliji – kot legendarni Tarshish in prvo mednarodno trgovsko prekupčevalno središče.


Kandy

Skoraj zagotovo je prestolnica hribovite Šrilanke hkrati tudi njeno najlepše mesto. Leži na 488 metrih nadmorske višini; je drugi najbolj obiskan kraj, takoj za Kolombom. Osrednja točka mesta je svetišče Dalada Maligawa z zlato streho, kjer kot relikvijo hranijo zob Bude.


Sigiriya

Ta skalna utrdba je bila več kot 18 let kraljevska citadela. Njene slavne freske ščiti skrita votlina, dostopna po spiralnem stopnišču. Na vrhu vzpetine, ki obsega skoraj cel hektar, je nekoč stala stara palača, katere zunanji zid je bil zgrajen na samem robu prepada.


Trincomalee

Najbolj znano mesto vzhodne obale Šrilanke je Trincomalee. Vreme je sončno skozi celo leto, milje in milje širokih belih plaž, zaščiteni zalivi in mirno, toplo morje privabljajo ljubitelje sonca in morja v to obmorsko mestece.



Ostale možnosti

 

Last minute iz LJU
Condor
Redne letalske linije

 


Rent-a-Car
Rezervacija hotelov
- hoteli Azija
- hoteli Afrika
- hoteli Indijski ocean
- hoteli Karibi
- hoteli Polinezija
- hoteli Evropa
- hoteli ZDA /Kanada
- hoteli Hrvaška
Apartmaji
Opisi hotelov


SMR&Co. d.o.o.
PE Gorenja vas Reteče 12
4220 Škofja Loka


T: 041 691851
T: 04 5021800

F: 04 5021818





pon.-pet.
od 8:00- 17:00
sobote
zaprto




info@odklop.com
info@lastminute.si



paypal

paypal


18.188.76.209




Splošne informacije - Šri Lanka


Geografija

Šri Lanka je otok v Indijskem oceanu jugovzhodno od Indije. Oblikovana je kot nekakšna solza. Z Indijo je skorajda povezana z majhnimi sipinami in otočki, imenovanimi Adamov most. Na južnem in centralnem predelu dežele je gorat svet z najvišjim vrhom Pidurutalagala na 2.524 metrih. Bolj znan in spektakularen pa je Adamov vrh s svojim 2.224 metri. Ob obalah in na severu je ravninski in bolj suh predel. Dve večji ravnini sta center plantaž čaja, ki ga gojijo v komercialne namene in to sta Nuwara Eliya in planote Horton.
Največ rek je v goratem južnem predelu dežele. Najdaljša reka je Mahaweli Ganga, ki izvira na Adamovem vrhu in se izlije v Indijski ocean južno od Trincomaleeja. Druge reke so še na primer Kalu, Aruvi Aru,…

 

Podnebje

Podnebje je monsunsko, deževna doba pa traja od maja do septembra, ta monsun imenujejo Yala. Ta osveži južni, centralni in zahodni predel, medtem ko na severu od oktobra do januarja nastopi monsun Maha. Največ padavin je na jugozahodu otoka in v osrednjem višavju, najmanj pa na severovzhodni strani.
Temperature se tekom leta ne spreminjajo zelo. Najtopleje je v Colombu in okolici, kjer je letno povprečje 27°C. V Kandyju pade to povprečje na 20 in v Muwara Eilya na 16°C. Najvišje temperature so od marca do junija, a le redko presežejo 35°C. Temperature morja so okoli 27°C vse leto.

Colombo

jan

feb

mar

apr

maj

jun

jul

avg

sep

okt

nov

dec

Najvišje dnevne temp.

31

31

32

32

31

30

30

30

30

30

30

30

Najnižje dnevne temp.

22

23

24

25

26

26

25

25

25

24

23

23

Sončni dnevi ur/dan

8

9

9

8

7

7

7

7

6

7

7

7

Tepmeratura morja

27

27

28

28

29

29

28

27

27

28

27

27

Padavine mm/mesec

62

69

130

253

382

168

125

114

236

369

310

168

Deževni dnevi

5

4

9

15

17

16

11

10

13

17

15

10

 

Rastje in živalstvo

Šri lanka ima zelo bujno floro in favno, hkrati pa ohranja veliko naravnih rezervatov in narodnih parkov. Na jugozahodu je tropski gozd, kjer lahko najdemo veliko podrasti in različnih dreves, na primer ebenovino. Tu najdemo tudi kakšne orhideje, akacije, evkaliptuse, ciprese in mnogo rastlin, ki jih uporablja tradicionalna medicina. Tu se nahajajo tudi palme večih vrst. Osrednji gorat predel je hladnejši, tam je precej trav, pa tudi drevja. Preostali del dežele je precej suh, tam najdemo trave in grmičevje, ki pa ob vsakem nalivu zacveti.
®ivalstvo te dežele je eno najbolj raznolikih in bogatih na svetu. Od sesalcev najdemo na primer slone, ki jih lahko opazujete v vseh nacionalnih parkih. Težko si je predstavljati Šri Lanko brez slonov. Včasih jih je bilo preko 12.000, danes jih tam živi le še okoli 2.500. V teh parkih najdemo tudi veliko vrst jelenov. Tudi leopard je za vsakega Slovenca zanimiva žival, saj se z njim redko srečamo v naravi. Na Sri Lanki je tudi precej opic, lenivcev, šakalov, ježevcev,… Veliko je divjih merjascev, zato lahko na Šri Lanki nanje tudi streljate (dovoljuje se lov).
V vodah te dežele pa je veliko vrst rib, med njimi tudi zelo cenjene akvarijske vrste. Bogat je tudi svet žab, saj jih tam najdemo kar 40 vrst. Tudi plazilcev je precej in sicer dve vrsti krokodilov in pet vrst želv. Od množice tam živečih kač, jih je le 5 vrst strupenih.
Tudi svet ptic je na Šri Lanki zelo raznolik predvsem zaradi tropske klime in dolgotrajne izolacije od celine. Tam lahko opazite (če vam to uspe) kakih 400 vrst ptic, od katerih jih je kar 21 značilnih le za to deželo. V času selitev se tu oglasijo tudi druge ptice. Tam najdete Šrilanške modre srake, Šrilanškega tropskega sorodnika piščancev, več papig, štorklje,...
V tej deželi je kar 43 zaščitenih vrst, na primer Šrilankine podvrste slonov, lenivcev in leopardov. Zaščitenih je tudi precej rib, ptic in rastlinja. Tudi vse vrste želv in krokodilov so ogrožene.

 

Gospodarstvo

Za Šri Lanko je zelo pomembna agrikultura, večina ljudi se preživlja s kmetijstvom. Predvsem gojijo riž, čaj, kokos,… Čaj, kava in kokos so leta 90' prinesli kar 35% izvoznega prihodka. Zase gojijo riž in zelenjavo. Ribolov prispeva malo h gospodarstvu, saj je omejen le na nekatere predele.Sredi sedemdesetih je vlada začela z denacionalizacijo, v osemdesetih so promovirali investicije tujih držav v izvozno orientirano industrijo.
Od naravnih virov ima Šri Lanka grafit, pa tudi sol, fino glino kaolin in poldrage kamne. Pomembnejši produkti so tudi jeklo, gume, cement, tekstil, oblačila, sladkor, cigareti, papir in drugo. Predvsem tekstilna industrija prinaša vse več denarja z izvozom.Pomemben donos denarja pa predstavlja seveda turizem, saj je obisk v devetdesetih letih zelo narasel.

 

Politična ureditev

Predsedniška republika z enodomnim parlamentom. Neodvisna je od leta 1972.Predsednika države in parlament volijo vsakih šest let. Predsednik lahko imenuje in razpusti kabinet, tudi ministrskega predsednika.

 

Zgodovina

Šri Lanka je starodavna dežela z zelo razvitimi pranaselbinami. Prvi so bili Veddahi, temno nomadsko ljudstvo, ki so jih okoli 5. ali 6. stoletja pred našim štetjem osvojili Sinhalezi. Zapisi zgodovine te dežele pa se začnejo v četrtem stoletju pred našim štetjem, ko je nastalo kraljestvo Anuradhapura, nekakšna prestolnica vseh tedanjih sinhalezijskih kraljestev. Leta 427 pred našim štetjem je kralj Anuradhapure sprejel budizem. Ta je spodbudil razvoj njihove kulture in literature.Nadaljevale so se invazije iz južne Indije (v Indiji je cvetel hinduizem) in v enajstem stoletju se je zaradi groženj severne sosede prestolnica kraljestva Sinhalese, katerega prestolnica je bila prej Anuradhapura, prestavila v Polonnaruwo in nato vedno južneje. Posledica tega je bilo opuščanje zelo razvitega sistema rezervoarjev za namakanje riževih polj in s tem je padlo gospodarstvo tedanje dežele.
Leta 1505 so obalni pas zajeli Portugalci. Tedaj so bila v tej deželi tri kraljestva in Lorenco de Almeida je s kraljem Kotta, najmočnejšega kraljestva, vzpostavil prijateljske odnose in tako pridobil monopol nad trgovino z začimbami in cimetom. Poskusi Kottovcev, da bi zmanjšali portugalsko moč, so se obrnili v nasprotje in Portugalci so zavzemali vse več ozemlja celotne Šri Lanke, ne le tega kraljestva. Le kralj kraljestva Kandy se je uspel ubraniti njihovih napadov in je včasih nasprotnike celo potisnil nazaj do obale. Kralj se je nato povezal z Nizozemci, a to je prineslo le novo nadvlado, saj so ti pregnali Portugalce z otoka leta 1658. Nizozemci so bili še bolj zainteresirani za dobiček, saj so se manj kot Portugalci ukvarjali s širjenjem vere in fizične nadvlade. Tudi njim ni uspelo podrediti si kraljestva Kandy. Nizozemcem so čez 140 let sledili Britanci. Zajeli so kraljestvo Kandy v centralnem gorovju in zavladali celotni deželi do leta 1815. Pod njihovo vlado se je pričela rast kmetijstva in razvili so tudi infrastrukturo, da so lahko trgovali z dobrinami. Ker domačini niso delali poceni, so Britanci uvozili prebivalce iz južne Indije - Tamile, da so služili na plantažah. Leta 1833 so poenotili vso administracijo. Tedaj so ustanovili tudi zakonodajni svet, v katerem so bili tudi predstavniki posameznih deželnih regij, ki pa niso uživali nikakršnih pravic in niso imeli moči. Prva faza osamosvajanja Šri Lanke je bilo prepričevanje Britancev, naj v svet vključijo več domačinov in naj ti dobijo več moči. Nadalje so zaprosili za voljenega predstavnika in končno za neodvisnost. Ta dežela je postala neodvisna 4. februarja leta 1948.
Takoj po osamosvojitvi so sicer gospodarsko zacveteli, a kmalu je šlo vse navzdol, predvsem zaradi gibanja cen riža na svetovnem trgu. Začele so se tudi notranje težave zaradi nasprotij med Tamili in Sinhali. Leta 1956 je na mesto predsednika vlade prišel Solomon West Ridgeway Dias Bandaranaike in iz tujine so prihajale investicije – ZDA in Kitajska. Uvedel je samo sinhalski zakon, ki je Sinhalom zagotavljal boljša delovna mesta. Po njegovi smrti je postal ministrski predsednik Dudley Senanayake, a le za nekaj časa, kmalu ga je nadomestila vdova Bandaranaikeja Sirimavo Bandaranaike. V času njene vlade je bil jezik Sinhalesov proglašen za edini uradni jezik, kar je povzročilo proteste Tamilov. Šele čez pet let je tudi njihov jezik postal uraden.Leta 1965 je na oblast zopet prišel Dudley Senanayake, kljub vsem volilnim obljubam in prizadevanjem pa sta se nezaposlenost in pomanjkanje hrane nadaljevala. Leta 1970 je prišla na oblast koalicija s Sirimavo Bandaranaike na čelu. Marca naslednjega leta so se začeli upori marksistično orientiranih, a jih je vlada do septembra uspela skoraj popolnoma zatreti. 22. maja 1972 je dežela Ceylon uradno postala socialistična Republika Šri Lanka.
Leta 1977 je bila vlada Bandaranaikejeve poražena in na oblast je prišel Junius R. Jayewardene. Z zavračanjem socializma je precej pridobil na gospodarstvu. Kljub temu so leta 80' nizke plače in vedno višja inflacija pripomogli k splošni stavki. Tedaj so bivši predsednici prepovedali kandidirati na volitvah, ker je v času vladanja izrabljala svojo moč, zato je Jayewardene lažje zmagal naslednji šest letni mandat v oktobru 1982.
Leta 1983 se je začela vojna med Tamili in Sinhalesi. Sinhalezijci so pričeli zapuščati področje Jaffne. Po štirih letih so se indijske čete umaknile na severno Šri Lanko s privoljenjem Jayewardene, da bi izsilile mir med obema stranema. Vojna se je res umirila in leta 1988 se je Jayewardene upokojil. Nadomestil ga je Ranasinghe Premadasa. Zadnje indijske čete so Šri Lanko zapustile 1990, v marcu. Vendar je bilo mirno obdobje kratko, saj so že leta 1991 in 92 nastopili veliki boji med vojsko in Tamili. Leta 1993 so bili boji še hujši – Tamili so zavzeli vladno vojaško postojanko Pooneryn in nekaj dni kasneje si jo je vlada priborila nazaj. To so bili eni najhujših bojev med Tamili in Sinhalesi, tedaj naj bi bilo pobitih 1.200 ljudi. Od začetka bojev naj bi število žrtev znašalo že 40.000.
Avgusta 1994 je na parlamentarnih volitvah zmagala hči Bandaranaike, Chandrika Bandaranaike Kumaratunga, ki je postala prva predsednica Šri Lanke, njena mati pa je bila ministrska predsednica. Leta 1995 sta obe strani – vlada in Tamili – izpustili politične ujetnike, kar je bil velik korak na poti k spravi. Vendar so uporniki kmalu sestrelili dve vladni ladji. Spopadi so se poglobili in vlada se je povezala tudi z indijsko vojsko. Do leta 1996 je vlada zavladala celemu polotoku Jaffna, ki so ga imeli tedaj v rokah Tamili. Predsednik Kumaratunga je predlagal mirovni načrt, ki bi dal omejeno avtonomijo vsem provincam Šri Lanke, tudi Tamilskim področjem. V času sprejemanja tega načrta v parlamentu pa je ena skupina Tamilov- Tigri postavila nove zahteve po popolni neodvisnosti.

 

Ljudje

Šri Lanka je multikulturna družba in pametno je, da turisti to spoštujejo in upoštevajo. Če ne veste, kako se morate vesti v določenih situacijah, lahko to vprašate, saj vam Šrilančani radi pojasnijo zadeve. Sicer pa napake turistov radi spregledajo in so zelo tolerantni. Večina ljudi je prijaznih in gostoljubnih. Nekateri ljudje pa vam seveda lahko pokažejo nasproten obraz in vas lahko tudi razočarajo. Vendar so ti na srečo v manjšini.
®enske so zelo lepo sprejete v tej družbi in jih cenijo. Domačinke se velikokrat smehljajo, a pretirano nasmihanje lahko razumejo kot flirtanje.
Če ste povabljeni k nekomu na dom, je primerno, da prinesete manjše darilce. Ne obiščite jih v oblekah, ki ste jih nosili ves dan. Sicer ne pričakujejo, da se boste zelo uredili, a cenijo, da pridete v čistih oblekah. Pravilno oblačenje je na Šri Lanki zelo pomembno, še posebno v templjih in na svetih mestih morate biti primerno oblečeni in se primerno vesti.

 

Jezik

Uradna jezika sta sinhilski in tamilski, vendar se lahko z angleščino dobro sporazumevate. Je pa prijetno, če znate domačine pozdraviti v njihovem jeziku. Vedeti pa morate, da gibanje glave z ene na drugo stran pomeni ja, ali v redu.

 

Kulinarika

Kuhinja Šri Lanke temelji predvsem na rižu in curryju. Če želite, vam v restavracijah pripravijo tudi jedi z zahoda, najdete pa tudi razne kitajske, nemške in italijanske restavracije.
Začinjena hrana Šri Lanke je lahko prilagojena zahodnjaškim zahtevam. Če se vam zgodi, da daste v usta kaj zelo pekočega, vam požirek vode ne bo koristil – boljša je žlica riža, ali pa kak jogurt ali kumarica. Zato imate poleg glavne jedi tudi takšne prigrizke. Če pa je jed premalo pekoča, imate zraven tudi pol sambol, to je nekakšna omaka iz kokosa, chilija in začimb. Na splošno je beseda sambol rezervirana za vse pekoče zadeve. Riž in curry na Šri Lanki ponavadi vključuje tudi druge dodatke – zelenjavo, meso ali ribo. Domačini pravijo, da le ko jeste s prsti lahko resnično uživate v njihovi hrani.
Na Šri Lanki ne zamudite njihovega sadja – ananas, mango, kokos, rambutan in drugo sadje je izvrstno.
Ob obali imajo odlične ribe, ki jih pogosto postrežejo s krompirjem in solato. Zelo veliko je tudi morskih kozic, rakovic. Na jugu je popularna jed ambul thiyal marinada, ponavadi narejena iz tune. Originalna hrana tega otoka vključuje hoppers, ki so ponavadi jutranji ali večerni prigrizki. Navadni hooper je kot majhna palačinka, dodaja pa se mu lahko jajce, ali pa med in jogurt. String hoopers so nekakšni rezanci, ki jih uporabljajo namesto riža pri mešanju z omakami. Pittu je prav tako lahko nadomestek riža, gre pa za mešanico moke in mletega kokosa, ki se kuha v bambusovi palici in dobimo nekakšen cilinder. Lamprai je riž, kuhan v mesni kostni juhi, ki se ga nato doda zelenjavi in mesu in počasi popeče v bananinem listu.
Za kosilo si lahko privoščite več prigrizkov, ko na sredino mize položijo več pomladanskih zavitkov, zelenjavnih jedi, mesne kroglice in druge jedi. Pojeste lahko, kolikor želite, račun pa sestavijo glede na to, koliko ste pustili. Rotty pa je palačinka s kakršnimkoli nadevom.
Od sladic lahko poskusite watlalappam, to je jajčni puding, z dodanim karamelinim okusom. Curd in med ali curd in kitul, je prav tako vedno prijetna jed. Curd je jogurt narejen iz bizonovega mleka. Sirup kitul pa je sirup palme. Če ga posušite, se strdi in dobite priljubljene sladkorčke. Kavun je začinjena moka in sirupovo pecivo, ocvrto v kokosovem olju. Aluva je riževa moka, palmov sirup in nekakšni oreščki. Kalu dodol je kokosovo mleko s sirupom palme in temi oreščki.
Od pijač je najbolj znan čaj. Lahko dobite tudi mlečni čaj, kjer zmešajo čaj, toplo mleko in sladkor skupaj. Kava je vprašljiva - lahko vam naredijo zelo dobro, ali pa dobite le prekuhano vodo. Hladne pijače, ki jih imate na voljo, so limonada (narejena iz vprašljive vode), pa tudi veliko ustekleničenih pijač. Zelo priljubljena pijača je Elephant House.Tudi alkoholne pijače so priljubljene – domače pivo je na primer Lion Pilsner ali Royal Pilsner, ali pa Three Coins. Leta 1996 so začeli izdelovati tudi Guinness z licenco. Toddy je naravna pijača, podobna moštu, ki jo delajo iz palmovih dreves.

 

Atrakcije in naravne znamenitosti

Šri Lanka je zelo bogata z naravnimi lepotami. Največje mesto je Colombo, v katerem je zelenica Galle Face Green. Tam lahko na primer igrate kriket ali spuščate papirnate zmaje. Cinammonovi vrtovi pa so moderna soseska z elegantnimi graščinami in z največjim parkom v mestu.
Po zaslugi bogate zgodovine pa lahko na Šri Lanki odkrivate tudi ostanke starodavnih mest, na primer Anuradhapure. Razvaline te starodavne prestolnice, ki se nahaja na severnem delu otoka, prenavljajo že zelo dolgo. Tam si lahko ogledate tudi sveto drevo Bo, najstarejše drevo na Zemlji, ki je zraslo iz vzorca, ki ga je sem prinesla Sangamitto, hči Ashoke, ki je spremljala Mahindo na Šri Lanko. Najstarejši tempelj je tu Thuparama Dagoba, kjer naj bi bila shranjena prava kost Buddhe. Tu pa najdete še mnogo drugih lepot: ribnik, rezervoarje za namakanja, muzeje in druge templje. Južneje od prvotne prestolnice je kasneje nastala nova, Pollonaruwa. Tam je ohranjenih več lepot – jezera s krokodili, mnoge zgradbe, vključno s kraljevo palačo. Velike preglavice je evropskim osvajalcem delalo mestece Kandy, ki si ga danes ogledate brez takšnih težav. Turistična in tudi religiozna privlačnost je osmerokoten zobni tempelj Dalada Maligawa, tempelj, v katerem je najpomembnejša verska relikvija Šri Lanke – sveti zob Bude.Seveda lahko obiščete še kup drugih zgodovinskih mest, na primer Sigiriyo, skalno trdnjavo, Gale s svojimi trdnjavami in obzidji, svetišče Mihintale,…
Šri Lanka ima tudi več nacionalnih parkov, kjer je vaše gibanje omejeno in vas bo spremljal uradni vodič. Ti parki so na primer park Yala, ki je najbolj obiskan, nahaja pa se 305 kilometrov jugovzhodno od Colomba. Tam srečate lenivce, leoparde, bizone, opice, srne, krokodile, ptice,… Drugi parki so še Wilpattu, Somawathiya Chaitiya, Flood Plains, Maduru Oya, WasgomuwaBundala, ravnina Horton, Gal Oya, Uda Walawe, Lahugala in drugi. V gozdu okoli Adamovega vrha lahko zasledite ogromno čudovitih ptic, metuljev in drugega divjega življenja. Poleg tega imajo v tej deželi tudi druge rezervate – Udawattakelle, kjer je veliko divjega življenja, ptic in opic, nahaja pa se v okolici Kandya; Chundikkulam in Kokkilai predstavljata nekakšna ptičja zatočišča, ki se nahajata na severovzhodu države; Wirawila – Tissa ptičje zatočišče,…
Blizu Kandyja naletite na prelepe botanične vrtove Peradenya, kjer vidite kraljeve palme, orhideje,… Tudi druge znamenitosti in lepote so zanimive. Na Šri Lanki najdete tudi slonjo sirotišnico Pinnewala, kjer država skrbi za osirotele ali zapuščene slončke. Nekaj kilometrov iz vasi Ella bučijo divji slapovi Ella, ki so prav tako zanimiva atrakcija.
Na Šri Lanki pa nikakor ne smemo pozabiti na najljubše točke, ki jih obiskujejo turisti, to so prelepe peščene paže zahodne obale, kjer si z veseljem odpočije vsako oko.

 

Prireditve in prazniki

Januarja se na dan polne lune praznuje Duruthi Perahera v Colombu in v Kandy Peraheri, ko se slavi obisk Buddhe na Šri Lanki. 14. ali 15. januarja pa slavijo sončnega boga s praznikom Thai Pongal. 4. februarja je nacionalni praznik, ko slavijo neodvisnost od Britanije. Proslavljajo s paradami, plesi in nacionalnimi igrami po vsej deželi. Ob februarski polni luni so slavja okoli Viharamahadevi parka in jezera Beira v Colombu. V tem praznovanju sodeluje več kot 50 slonov. Ob prehodu v marec slavijo Maha Sivarathri, ko se spomnijo zmage Parvatija.
April je mesec praznikov in festivalov. Ne le zaradi krščanske Velike noči, ampak tudi zaradi sinhaleškega in tamalskega novega leta, 14. aprila. Ta datum predstavlja tudi začetek jugozahodnega monsuna. V tem času je težko najti proste sobe.
Prvi maj je praznik dela, 22. maj pa je dan narodnih herojev. Vesak je dvodnevni praznik, ko se slavi rojstvo, prosvetitev in smrt Buddhe. Vasi okrasijo z velikimi podobami, ki kažejo dogodke iz življenja Buddhe. Na prostem se odvijajo lutkovne predstave. Templji so nabiti ljudi, ki prinašajo cvetje in darove. Vrhunec tega praznika je, ko prižgejo nešteto papirnatih lantern, ki otok spremenijo v pravljično deželo.Junija nastopi poson poya, ko slavijo prihod budizma na otok.
Kandy Esala Perahera pomeni polno luno v juliju, a včasih tudi v avgustu, ko je 10 dni in noči vrhunec aktivnosti v Kandyju. V paradi nastopa na tisoče plesalcev, glasbenikov, pa tudi 50 slonov, ki so lepo okrašeni. V tem času se v Colombu odvija Hindu Vel, ko slavnostna kočija Skande, boga vojne, potuje med dvema templjema. Katagarama je prav tako pomemben hindujski praznik, ki se odvija v istoimenovanem mestu, kjer se pripadniki mazohistično mučijo. Finale je hoja po ognju. Hindujski festival je julija in avgusta na področju Jaffne, oktobra ali začetek novembra pa v Deepavali, ko tisoče oljnih svetilk slavi zmago boga nad zlom in vrnitev Rame.
Decembra se začne sezona romanja na Adamov vrh. Na dan polne lune slavijo Sangamitto, hči Ashoke, ki je spremljala Mahindo na Šri Lanko in prinesla vzorec svetega drevesa Bo. To drevo še vedno stoji v Anuradhapuri.

 

Osnovne besede

SINHILSKI JEZIK
Aaibowan = živjo, pozdravljen, dobro jutro, dober dan,…
Ayubowan geh illa ennam = nasvidenje
Karunakara = prosim
Istutiy = hvala
Ou = da
Naa = ne
Hari honday = v redu
Kohomadha? = kako ste?
Udee tee = zajtrk
Paa kaama = večerja
Kaama = hrana
Kopi = kava
Tee = čaj
Vatura = voda

 

TAMILSKI JEZIK
Dayavu seydu = prosim
Naandri = hvala
Maneeyangga = oprostite
Puriyilla = ne razumem
Aamaa = da
Illa = ne
Kaalayundi = zajtrk
Virundu = večerja
Lansh = kosilo
Saapaadu = hrana

Telefoniranje

Če kličete iz tujine, je vstopna koda 94. Območne kode so naslednje:Colombo 1, Galle 9, Jaffna 21 in Kandy 8. Če zavrtite 161, dobite operaterja, če 100, mednarodnega operaterja.
Če kličete direktno v tujino, zavrtite 00, 386 za Slovenijo, območno kodo in telefonsko številko, ki jo želite. Cene klicev so nižje med deseto zvečer in šesto zjutraj.

 

Promet

Na Šri Lanko se turisti najpogosteje pripeljejo z letalom, edino mednarodno letališče pa je Bundaranaike v Katunayaki, ki se nahaja 30 kilometrov severno od Colomba. Glede na splošno nizke cene v tej državi, pa so karte kar drage.
Lahko bi si lahko privoščili tudi pot z ladjo iz Indije in sicer iz pristanišča Rameswaram, ki vas pripelje do severozahodne točke Šri Lanke – Talaimannar, od koder je potem železniška proga do Colomba. Vendar pa je ta proga trenutno ukinjena ravno zaradi tamilskih upornikov. Vsekakor je pot najudobnejša in najprijetnejša, če do Šri Lanke letite.

 

Denar

Enote so rupije, ki se delijo na 100 centov. Obstajajo kovanci za 5, 10, 25 in 50 centov in za 1, 2, 5 in 10 rupij. Bankovce dobite po 50, 100, 500 in 1.000 rupij. Priporočljivo je, da ne vzamete zelo umazanega in zmečkanega bankovca, ker se ga boste potem težko znebili.
Potovalne čeke lahko zamenjate nekoliko bolje kot gotovino. Čeke lahko vnovčite v skoraj vseh poslovalnicah Banke Ceylon, the People's Bank, Seylan Bank, the Commercial Bank in Hatton National Bank. Rupije lahko nazaj v tujo valuto zamenjate na letališču, a morate imeti dokaz, da ste rupije kupili. Od kreditnih kartic jemljejo največ American Express, Visa, MasterCard in Diners Club. Z Viso in MasterCardom lahko tudi dvigujete denar na večjih bankah.
Napitnine ponavadi znašajo 10% vrednosti računa, razen če so že vštete v račun (v tem primeru ni potrebno dajati napitnine).Glede večine cen na Šri Lanki se lahko dogovarjate. Osnova pri pogajanju pa je, a poznate osnovno ceno izdelka. Če se vam o ceni niti sanja ne, raje začnite z nakupi, da dobite občutek za cene, ali pa si ogledujte trgovine s fiksnimi cenami.

 

Kaj kupiti?

Šri Lanka ima bogato izbiro ročnih izdelkov, ki jih lahko kupite v trgovinah in pri cestnih prodajalcih, najbogatejša izbira pa je seveda pri samih proizvajalcih. Vladna trgovina Laksala V Colombu ima reprezentativno zbirko izdelkov, ki vam da približen občutek, kaj lahko najdete in po kakšni ceni.Zelo popularne so šrilanške maske, predvsem za zbiralce teh umetnin. Izdelujejo jih na mnogih krajih, največ ob jugozahodni obali. Prodajajo jih po vsem otoku. Obstajajo tri vrste mask:
- kolam je maska za krinko, ki so jih uporabljali v dramah in ponavadi niso narejene v turistične namene
- sanni je maska hudiča, ki jih imajo plesalci zato, da zamotijo demone in jih izženejo
- raksha maske pa se uporabljajo v procesijah in na festivalih

Ne glede na namen mask, pa so te kvalitetno izdelane in so zelo lep okras.
Poceni in kvalitetni so tudi izdelki iz usnja, najceneje jih dobite na bazarju. Zelo zanimivi in popularni so tudi razni žlahtni kamni, ki predstavljajo pomemben del tamkajšnjega gospodarstva. Najdete jih lahko v večih trgovinah in pri preprodajalcih. V Colombu lahko daste kamne tudi testirati. Vendar je le malo prodajalcev, ki bi šlo z vami testirati kamen in bi vam ga zaračunali šele po testu. Čeprav je kamenje zelo kvalitetno, pa iz nakita pogosto pade ven, kar je posledica slabše izdelave nakita.
Kupite pa lahko še vrsto drugih spominkov, na primer lupine kokosa, ki jih oblikujejo v kak spominček, nakit (starodaven in moderen), košare, torbe, lončevino. Kdo vam bo ponujal tudi želvje oklepe, a te raje pustite pri prvotnih lastnikih. Če bi radi s seboj vzeli čaj, se prej pozanimate glede carinskih obveznosti, da ne boste imeli ob uvozu težav.

 

Kdaj na pot?

Najvišje temperature so na Šri Lanki od marca do junija, a le redko presežejo 35°C. Najhladneje je od novembra do januarja. Monsunsko obdobje je na južni in zahodni obali od maja do avgusta. Tedaj zapade veliko dežja, morje pa ni najprimernejše za kopanje, saj je razburkano. Od decembra do marca je tam suho obdobje, tedaj pride največ turistov. Oktobra in novembra vas lahko dež ujame po vsej Šri Lanki. Kdaj se odločiti za pot je torej odvisno od tega, na kateri predel greste, da se izognete monsunom. Temperature se namreč tekom leta ne spreminjajo zelo. Tudi potovanje izven sezone (od aprila do novembra) ima seveda svoje prednosti – cene se znižajo, gneča je manjša, ne dežuje neprestano,…

 

Varnost

Na splošno je Šri Lanka varna in mirna država. Zaradi spopadov med vlado in tamilskimi skrajneži, raje ne potujte na zelo severne, vzhodne ali jugozahodne predele države. Notranjost in zahodna obala sta turistično orientirani in varni, tam še ni bilo izgredov. Izogibajte se raznim množičnim srečanjem in političnim protestom.
Ko potujete z javnim prevozom, pazite na žeparje, pozorni bodite na droben kriminal. Vedite se konzervativno in se ne oblačite preveč izzivalno. To velja predvsem za ženske, saj bodo te z izzivalnim oblačilom izzvale precej pozornosti. Če vas kak moški nadleguje, ne bodite nesramne, temveč komunicirajte z njim s humorjem.
Vrednosti pustite v hotelskem sefu, svoj potni list pa imejte ves čas s seboj, predvsem v Colombu. Denar nosite v torbici pod obleko, bolje pa je uporabljati čeke ali kartice. Zaradi nevarnosti tatov na motorjih, nosite torbice v roki, ki je stran od ceste. Ne puščajte dragocenosti v avtomobilu. Če vam kaj ukradejo, pojdite na policijo. Denarja in vrednih stvari sicer ne boste dobili nazaj, lahko pa vam vrnejo potni list in druge dokumente.
Na Šri Lanki pa obstaja še ena nevarnost in sicer na cesti. Vozniki večjih prevoznih sredstev namreč včasih kar agresivno prehitevajo, čeprav jim nasproti prihaja drugo vozilo. Včasih se zgodi celo, da mora manjše vozilo zapeljati s ceste. Če hodite ali kolesarite ob cesti, se pazite, da vas s seboj ne potegne kak nori dirkač.
Svojevrstna nadloga pa so tudi mlajši moški, ki vas vodijo do kakšne trgovine, hiše ali hotela, kjer vi zapravite velike denarje, on pa od tega dobi provizijo. Tudi taxisti vam lahko rečejo, da poznajo boljši kraj od tistega, kamor vi želite, da vas zapelje. Pri tem imajo podobne namene, zato se mu ne dajte zapeljati.

 

Zakaj potovati prav sem?

Šri Lanka je čudovita dežela, ki je kulturno, rasno, jezikovno, versko in naravno raznolika. Polepšajo jo njene naravne lepote, raznoliko rastlinje in živalstvo, gore, reke in čudovite obale. Na Šri Lanki se lahko ukvarjate z mnogimi aktivnostmi – lahko si ogledujete starodavne zapuščine, se ukvarjate z vodnimi športi, kot so surfanje, potapljanje in plavanje, se odpravite na golf ali kriket ali pa kak lep sprehod po narodnih parkih.
Šri Lanka je privlačna zato, ker skriva ene najlepših plaž na svetu, zelo bogato in raznoliko kulturo in religijo, ker še vedno ohranja ostanke svoje dolge zgodovine in ker skrbi za ohranitev svojih naravnih lepot , tudi živalskih vrst.
Posebna privlačnost te dežele pa so tudi gostoljubni domačini, dobra hrana in nizke cene.

 

Zdravje in preventiva

Na splošno je Šri Lanka zelo zdrava dežela in če vsaj malo pazite na prehrano, ne bi smeli imeti želodčnih težav.
Cepljenje ni potrebno, razen za potnike, ki prihajajo iz dežel, kjer je možna okužba z rumeno mrzlico ali kolero. Zdravstveni riziki so na primer kolera, hepatitis A, B in E, kače in tifus. Priporočajo injekcije proti tetanusu. 80% bolezni na Šri Lanki je posledica umazane vode, zato vode iz pipe ne pijte, ne uporabljajte lednih kock iz te vode, niti si z njo ne umivajte zob. Uporabljajte ustekleničeno vodo ali vodo, ki jo kuhate 20 minut. Vsako sadje in zelenjavo dobro umijte. Pazite se pikov insektov, dehidracije in pretirane izpostavljenosti soncu.
S seboj vzemite vsa potrebna zdravila, ki jih uporabljate, priporoča pa se tudi, da ne pozabite na kakšne tablete proti bolečinam ali vročini, kakšne kreme za ublažitev pikov insektov, kreme za odganjanje insektov, sredstva proti dehidraciji, sončne kreme in zaščite proti soncu, miltivitaminske tablete, povoje, obliže.
Če se zavarujete preverite, kaj pokriva vaša zavarovalna polica – ali boste morali plačati na mestu, ali pa vam bodo vrnili po vrnitvi domov. Preden odidete, se prepričajte, da ste zdravi. Pojdite na pregled k zobozdravniku, kajti obisk zobozdravnika na Šri Lanki je zadnje, kar si želite doživeti.
Lekarne so ponavadi dobro založene, lahko pa so imena zdravil drugačna kot pri nas. Šri Lanka pa ima tudi razvit sistem tradicionalne medicine.

 

Vizumi

Od 1.1.2012 bo potrebna spletna prijava za pridobitev vize (cena 30 USD, za 30 dni, 2-kratni vstop), lahko pa se jo bo uredilo tudi na letališču ob prihodu (cena 50 USD). Tranzitne vize bodo brezplačne in bodo veljale 2 dni.  Več informacij na www.eta.gov.lk

Kako potovati po deželi?

Na Šri Lanki imajo 3 vrste avtobusov. Prve imajo v rokah delavci in jih imenujejo Ceylon Transport Board. Veliki rumeni avtobusi imajo narisanega leva in ti so v popolni lasti vlade. So prostorni in izgledajo novi, a jih na žalost ni veliko. Privatni avtobusi pa so si med seboj zelo različni – nekateri so zelo moderni, drugi nekoliko manj. Danes je 5 večjih in 12.500 manjših privatnih prevoznikov. Klima je na avtobusu skoraj vedno.
Potovanje z vlakom je lahko zelo prijetno, čeprav so vlaki počasni. Pazite edino na tatove na vlakih, predvsem ponoči. Restavracije na postajah pa so ponavadi zanič. Vlaki imajo 3 razrede – tretji razred je zelo poceni, a zelo zaseden in sedite (če imate srečo) na leseni klopi. Drugi razred je bolj udoben in manj nagneten, a prav tako nima ležišč za spanje. Prvi razred pa vsebuje klimatizirane vagone, opazovalne salone in spalnike. A splošno je za vlak karto bolje kupiti kar vnaprej.
Taxiji so ponavadi rumeni, dosegljivi so v večjih mestih. Pametno se je posvetovati za ceno pred samim odhodom.
Vožnja z lastnim avtomobilom je vse bolj popularna, a bolj je v navadi najem avtomobila. Omejitve na cestah so v naseljih 56 km/h, izven njih 72 km/h. Vozijo po levi strani, kot v Veliki Britaniji. Med vožnjo pa bodite previdni in pazite na nenadne gibe drugih voznikov, predvsem voznikov privatnih avtobusov. Kadar vam nasproti prihaja kak avto, je pametno upočasniti, kajti ceste niso dovolj široke, da bi oba brzela po njej drug mimo drugega. Pazite tudi na pešce in kolesarje.
Razen v večjih mestih je promet redek, a vseeno ne divjajte po njihovih cestah, saj so te polne pešcev, kolesarjev in živali.Ko najemate avtomobil, boste lahko našli tudi šoferja, ki vas bo zapeljal od vrat do vrat in vam tudi kaj povedal. Prednost tega je, da vam ni treba paziti na cesto, temveč to pustite nekomu, ki cesto pozna in obvlada.Za najetje avtomobila se minimalne starosti gibljejo od 23 do 25, najvišja starost pa je 65 let. Ponavadi vam ne dovolijo odpeljati avtomobila v zatočišča, nacionalne parke in druge kraje, kjer ceste niso urejene. Lahko si izposodite tudi motorje ali kolesa, a pazite, v kakšnem stanju so ta vozila. Štopanje ni najbolj varen način popotovanja.

 

Elektrika

Napetost na Šri Lanki je običajno 230 do 240 voltov, vtičnice imajo tri luknje, zato potrebujete adapter.
 

 


vprašanja in informacije

04 502-1800, 041 691851, info@odklop.com

o podjetju | oglaševanje | splošni pogoji | varstvo osebnih podatkov

Maldivi